foto: RAILTARGET/Jednání soudu
Okolo Liberty Ostrava je stále dusno. Proběhla schůze Krajského soudu v Ostravě, kde věřitelé rozhodli, že Liberty Ostrava půjde do konkurzu.
„Na začátku schůze věřitelé naprostou většinou schválili řešení úpadku dlužníka, společnosti Liberty Ostrava, prostřednictvím konkurzu. Tedy rozprodejem majetku dlužníka,“ uvádí exkluzivně pro redakci RAILTARGET účastník jednání, který si nepřál být jmenován.
Liberty: Rozprodej majetku schválen, detaily způsobují napětí
Jednání se ovšem neobešlo bez komplikací. První neshody se objevily v souvislosti se schvalováním formy konkurzu. Tedy, zda konkurz proběhne prostřednictvím rozprodeje majetku dlužníka po částech, nebo bude prodán jako celek jednou smlouvou. Nakonec zvítězila druhá varianta.
RAILTARGET si prostudoval návrh doporučujícího usnesení navržené prozatímním výborem, kde byla uvedeno, že ekonomicky aktivní část majetku dlužníka se bude prodávat jako celek. Nicméně insolvenční správce měl být oprávněn některé části majetku vyčlenit k samostatnému prodeji. Podle předsedy prozatímního věřitelského výboru by se samostatný prodej měl týkat jen bytových domů, zdravotní kliniky v areálu Liberty Ostrava, či jiné části majetku dlužníka podobné povahy.
Psali jsme
Miliardář Jaroslav Strnad učinil klíčový krok k záchraně zkrachovalé ocelárny Liberty Ostrava. Jeho společnost, Vítkovice Machinery Trade, patřící…
Nezajištění věřitelé bijí na poplach: „Bianko šek pro výbor?“
Řada nezajištěných věřitelů s tímto usnesením nesouhlasila. „Upozornili, že hodnota majetku dlužníka ještě není zjištěna. Obávají se proto, že schválením tohoto návrhu dají věřitelé „bianko šek“ věřitelskému výboru a insolvenčnímu správci, aby namísto prodeje areálu jako celku mohli prodávaný majetek rozčlenit a prodat komukoliv, bez ohledu na zájem všech věřitelů,“ uvedl zdroj redakce RAILTARGET s tím, že současný věřitelský výbor v rámci konkurzu bude hájit především zájmy zajištěných věřitelů. Nezajištění věřitelé možná nebudou mít z prodeje majetku dlužníka ani korunu.
Insolvenční správce nicméně zdůraznil, že usnesení je pouze doporučující. Zdůraznil rovněž, že bez ohledu na toto usnesení musí insolvenční správce jednat v souladu se zákonem a usilovat o co nejvyšší zpeněžení prodávaného majetku a zároveň hájit zájmy všech věřitelů, zajištěných i nezajištěných. Ale i tak měla řada nezajištěných věřitelů k usnesení výhrady.
Psali jsme
Redakce RAILTARGET má exkluzivně k dispozici návrh restrukturalizačního plánu Liberty Ostrava. Komu a kolik huť dluží? Přečtěte si další…
Padl i takový návrh, aby rozhodování o prodeji majetku bylo vyhrazeno schůzi věřitelů, nikoli věřitelskému výboru. Tento návrh však neuspěl.
Schůze také odhlasovala, že znalecký posudek vypracuje společnost Equita Consulting.
Výbor zůstává beze změny, navzdory varování
Předmětem debaty byl i návrh na rozšíření počtu členu z pěti na sedm. Proti tomuto návrhu se však ostře postavil celý prozatimní věřitelský výbor v čele s jeho předsedou. Soudce nakonec tomuto návrhu vyhověl a nechal o navýšení počtu členů výboru hlasovat. Věřitelé rozšíření výboru neschválili.
Psali jsme
Redakce RAILTARGET má exkluzivně k dispozici návrh restrukturalizačního plánu Liberty Ostrava. Komu a kolik huť dluží? Přečtěte si další…
Před samotným hlasováním si slovo vzal i krajský státní zástupce, Robert Hradišťan. Ten varoval přítomné věřitele, že člen dosavadního prozatimního věřitelského výboru, společnost Gomanold, a.s., v minulosti v několika insolvenčních řízeních prosazovala zájmy společností miliardáře Jaroslava Strnada. Podle něj reálně hrozí, že Gomanold nebude ve výboru hájit zájmy všech věřitelů, ale prioritně zájmy Jaroslava Strnada. Argumentoval tím, že v představenstvu Gomanold, a.s. působí Marek Gavlas, který již v minulosti pomáhal Jaroslavu Strnadovi či jeho synovi Michalu Strnadovi realizovat jejich investice.
Právní zástupce společnosti Gomanold tato tvrzení kategoricky odmítl. Uvedl, že neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že by společnost neměla v úmyslu hájit spravedlivě zájmy všech věřitelů. Naopak, podle jeho slov bude Gomanold hájit nejlepší zájem všech věřitelů bez rozdílu. Dále zdůraznil, že není podjatý vůči žádné straně. Dodal, že pokud bude společnost Gomanold při rozhodování věřitelského výboru ve střetu zájmu, tak se daného rozhodování účastnit nebude.
Psali jsme
Melodrama okolo ostravské huti Liberty se vyostřuje. Nejenže k obnovení výroby oceli ve vysoké huti nedojde dříve než příští rok. Navíc…
I přes tato varování státního zástupce věřitelé svými hlasy potvrdili, že výbor bude pokračovat v současném složení.
Slova státního zástupce rezonovala u jednoho z věřitelů, tedy společnosti Lentimex. Zástupce společnosti na jeho řeč navázal a navrhl soudu, aby zrušil usnesení věřitelské schůze o potvrzení členů prozatimního výboru ve funkcích. Soudce tento návrh zamítl. Lentimex se okamžitě odvolal.
Krize Liberty Ostrava
Ostravská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Společnost se dostala do dluhů a většina jejích provozů se zastavila loni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie. Od června je firma v úpadku. Přes 900 věřitelů huti přihlásilo u soudu pohledávky za více než 23,23 miliardy korun.
Aktuálně v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz financují jiné firmy. Problémy se promítly do personálního obsazení. Před rokem měla firma 6000 zaměstnanců, více než polovina z nich už firmu opustila, většinu podnik propustil.
Zdroj: RAILTARGET