EU version

Kauza Dozimetr opět na scéně: Bude novým šéfem DPP policejní agent?

Kauza Dozimetr opět na scéně: Bude novým šéfem DPP policejní agent?
foto: Ondřej Koutník, Seznam Zprávy/Kauza Dozimetr opět na scéně: Bude novým šéfem DPP policejní agent?
25 / 07 / 2023

Člen dozorčí rady pražského Dopravního podniku a zároveň policejní agent v kauze Dozimetr. I tak můžeme nazvat Michala Zdeňka, který v kauze sehrál klíčovou roli. Aktuálně se však uchází o post šéfa Dopravního podniku.

Když byl Michalu Zdeňkovi předán úplatek, bývalý podnikatel Petr Adam netušil, že jeho protějšek spolupracuje s policií, která celý akt nahrává. Policie tak Petra Adama obvinila z korupce, načež již bývalý podnikatel spáchal sebevraždu. Problematického jednání se však nedopustil pouze Petr Adam, který předával obálku se zjevným úplatkem, ale i jeho recipient.

Michal Zdeněk na první monitorované setkání, jakožto tajný policejní spolupracovník, přinesl důvěrné dokumenty pražského dopravního podniku. Petr Adam o ně však nežádal. Podle portálu Seznamzprávy.cz však Michal Zdeněk popřel, že by jakékoliv dokumenty předal. „Já mu zápis představenstva nedal. Kdybych zločincům předával dokumenty DPP, byl bych proboha trestně stíhán,“ oponoval redakci, přičemž řekl, že vše na osobní schůzce vysvětlí. Portál jej však upozornil, že disponují policejním záznamem, přestal reagovat a ke slíbené osobní schůzce nedošlo. Později však uvedl, že jakožto svědek této kauzy musí zachovat mlčenlivost.

Jednání ze strany Michala Zdeňka je problematické z důvodu, že takovéto dokumenty jsou neveřejného charakteru a jsou chráněné obchodním tajemstvím. „Předání takových dokumentů rozhodně není v pořádku. Takovýto člen dozorčí rady porušil mlčenlivost, šel proti dobru podniku. Protože zápisy, ať už z představenstva, nebo z dozorčí rady, jsou skutečně důvěrné dokumenty charakteru obchodního tajemství,“ vysvětlil Adam Scheinherr, bývalý náměstek pražského primátora, který je zodpovědný za dopravní podnik.

Znepokojujícím je také chování policie. Podle informací portálu prozradil státní zástupce Adam Borgula to, že se některými z pochybností ze strany policie zabýval, více však nemůže prozradit do doby, dokud se nedostane řízení před soud. „Část námitek obviněného byla vypořádána s tím, že postup policie byl shledán zákonným. Zčásti budou námitky posouzeny v souvislosti s dalším rozhodováním o procesním postupu,“ uvedl Borgula. Policie totiž nahrála, jak je s důvěrnými informacemi z dozorčí rady nakládáno, žádné kroky však v tomto případě nečiní.

Zdroj informací: Seznamzprávy.cz

Tagy