EU version

Francie oznámila investiční plán železniční dopravy ve výši 100 miliard eur pro ekologičtější dopravu

Francie oznámila investiční plán železniční dopravy ve výši 100 miliard eur pro ekologičtější dopravu
foto: Benoit Tessier/REUTERS/Francie oznámila investiční plán železniční dopravy ve výši 100 miliard eur pro ekologičtější dopravu
03 / 03 / 2023

Francie oznámila svůj plán investovat 100 miliard eur do železničního sektoru do roku 2040 s cílem vytvořit efektivnější a nízkouhlíkový dopravní systém. Učinila tak na základě rozhodnutí Rady pro orientaci infrastruktury (COI).

Cílem plánů je dekarbonizovat sektor dopravy, který je největším producentem emisí skleníkových plynů, a zároveň vyvinout lepší a energeticky účinnější systém každodenní dopravy, který by zmenšil územní rozdělení a zlepšil život občanů.

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová oznámila investici, která se zaměří na rozvoj a modernizaci národní železniční sítě, včetně venkovských oblastí, spolu se SNCF, místními úřady a Evropskou unií. Strategie „nové železniční dohody“ bude také zahrnovat modernizaci a rozvoj metropolitních RER (Réseau Express Régional) a v březnu začnou diskuse s místními představiteli s cílem určit provozní a finanční metody pro projekty.

Investice zvýší finanční prostředky na obnovu a regeneraci infrastruktury o 1 miliardu eur ročně a 500 milionů eur každý rok na modernizaci sítě. To je součástí francouzského cíle vyvinout ucelenější dopravní síť pro své občany a zároveň snížit emise skleníkových plynů.

Tagy