foto: DPP/Energetické úspory v DPP – ukončení spolupráce s firmou České teplo a připojení dvou největších areálů na centrální zásobování teplem
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) dokončil převzetí energetické služby a dodávek tepla od společnosti České teplo a nově si chod tepelného hospodářství zajišťuje vlastními silami. Umožnilo to DPP připojit areály s největší spotřebou zemního plynu, depo Hostivař a depo + garáž Kačerov, na centrální zásobování teplem, které zajišťuje Pražská teplárenská. Tyto dva důležité kroky znamenají nejen snížení závislosti DPP na zemním plynu a jeho spotřeby zhruba o 50 %, ale také finanční úsporu na roční bázi ve výši cca 153 milionů korun. Další energetické úspory DPP plánuje docílit např. snížením teploty vytápěných prostor nebo realizací komplexních EPC projektů v pěti vybraných areálech.
Společně s převzetím chodu tepelného hospodářství přešlo do DPP také 37 zaměstnanců společnosti České teplo a odpovídající technologická zařízení. „Z personálního, odborného i technologického hlediska je tím zachována kontinuita a po téměř dvaceti letech si o tepelném hospodářství opět rozhoduje DPP a zajišťuje jej vlastními silami na vlastních zařízeních. I přesto, že jsme převzali část zaměstnanců bývalého dodavatele, insourcingem tepelného hospodářství zpět do DPP v konečném součtu na této službě ušetříme ročně zhruba 40 milionů korun. S ohledem na současnou situaci na trhu s energiemi či závazky Prahy a ČR ve snižování závislosti na ruském zemním plynu či emisí skleníkových plynů, je insourcing tepelného hospodářství do DPP nejvýhodnější řešení, což ostatně potvrdila i analýza KPMG,“ říká Petr Witowski, předseda představenstva a generál ní ředitel DPP.
„Jedná se o jednu z desítek historicky uzavřených smluv, jejichž dlouholetost se pro DPP stávala zátěží. Dnes víme, že vyvedení této části podniku a outsourcing dodávek tepla nebylo výhodné. Stálo nás obrovské úsilí tento neuvážený krok našich předchůdců napravit. Jsem rád, že si DPP bude tyto činnosti zajišťovat opět vlastními silami, navíc v dnešní energetické krizi se nám podařilo nahradit vytápění ve dvou areálech s největší spotřebou zemního plynu na zdroj tepla z elektrárny Mělník a ZEVO Malešice. Díky tomu v součtu ušetříme okolo 153 milionů korun ročně,“ dodává Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.
Psali jsme
Dozorčí rada společnosti Deutsche Bahn AG pověřila představenstvo DB úkolem prověřit a připravit případný prodej až 100 % akcií společnosti DB Schenker.…
Připojení dvou největších areálů na centrální zásobování teplem a komplexní EPC projekty
Provozní areály DPP jsou v současnosti v převážné míře zásobovány teplem, které si už DPP vyrábí sám ze zemního plynu ve vlastních zařízeních, tj. v lokálních zdrojích a v areálových kotelnách. Zemní plyn DPP do konce letošního roku dodává Pražská plynárenská. Na dodávky zemního plynu na rok 2023 DPP vypsal soutěž přes Českomoravskou komoditní burzu Kladno a jejím vítězem se stala společnost Pražská plynárenská. Pouze menší část areálů DPP, konkrétně garáže Klíčov a Vršovice, vozovna Kobylisy a centrála podniku na Sokolovské ulici, jsou připojeny na centrální zásobování teplem, které zajišťuje společnost Pražská teplárenská. Teplo, které od ní DPP odebírá, z 90 % pochází z elektrárny Mělník I (uhelná kogenerační výroba), z téměř 8 % z kogenerační výroby v ZEVO Malešice (Zařízení na energetické využití odpadu) a pouze zhruba z 2 % z plynného paliva ze zdrojů Pražské teplárenské. Podle legislativy se centrální zásobování teplem řadí mezi ekologické zdroje tepla a vzhledem k zásadnímu podílu odpadního tepla pocházejícího z palivových zdrojů z ČR se jedná také o stabilní zdroj.
Ukončení spolupráce s Českým teplem umožnilo DPP napojit dva své areály s největší spotřebou zemního plynu také na centrální zásobování teplem. Jedná se o depo Hostivař a areál Kačerov, tj. jak depo metra, tak i autobusová garáž. Kromě toho DPP pracuje na připojení dalších částí areálu Hostivař, tj. Ústředních dílen, samotné vozovny i autobusové garáže. „Tímto krokem snížíme roční spotřebu zemního plynu v DPP zhruba o polovinu na přibližně 45 GWh a ušetříme tak bezmála 115 milionů korun. Tím, že u těchto dvou areálů zůstalo původní přímé připojení na centrální zásobování teplem, mohli jsme po nezbytných úpravách potrubí opětovně obnovit dodávky tepla z tohoto zdroje. Insourcingem dodávek tepla od společnosti České teplo a připojením dvou největších areálů DPP na centrální zásobování teplem to pro nás ale nekončí. Budeme hledat další energetické úspory a na základě zkušeností se zajišťováním tepla vlastními silami připravovat budoucí strategii tepelného hospodářství DPP,“ říká Petr Witowski a doplňuje: „Chceme si např. v pěti areálech vyzkoušet komplexní projekty EPC. V pilotní fázi se bude jednat o administrativní budovu v depu Zličín, depo Kačerov, vozovny Pankrác a Střešovice a Centrální dispečink DPP v Praze 2. Očekáváme od nich komplexní řešení energetiky těchto areálů od zateplení budov, případné výměny oken, přes modernizaci osvětlení a klimatizace za úspornější, až po instalaci solárních panelů a tepelných čerpadel. Co nejúspornější energetické řešení pro každý z uvedených areálů je předmětem veřejné zakázky, kterou jsme na zhotovitele tohoto pilotního projektu letos vyhlásili. Předpokládáme, že vítěze budeme znát na konci března 2023.“
Psali jsme
Redakce RAILTARGET připravila exkluzivní seriál věnovaný vysokorychlostní železnici v České republice. Chcete se dozvědět více o některých…
Na základě nařízení vlády ČR z 26. září 2022 DPP předpokládá další energetické úspory snížením teploty vytápění svých areálů. Už při snížení teploty vytápěného prostoru o 1 °C lze dosáhnout snížení nákladů na jeho vytápění o zhruba 6 %. Úspory zejména v oblasti spotřeby elektřiny by v následujících letech měly přinést také dlouhodobé modernizační projekty, které DPP již realizuje. Patří mezi ně například postupná výměna stávajícího osvětlení ve stanicích metra a provozních hal za LED technologii, renovace vzduchotechnických zařízení, výtahů či eskalátorů zejména v metru za energeticky méně náročné.
Zdroj: DPP