EU version

Black list není překážka. Wagon Lostr se veřejně chlubí certifikací ČD, kterou nemá

Black list není překážka. Wagon Lostr se veřejně chlubí certifikací ČD, kterou nemá
foto: Archiv/Black list není překážka. Wagon Lostr se veřejně chlubí certifikací ČD, kterou nemá
20 / 01 / 2023

„Zásah do vlastní branky“, tak by se nadneseně dalo mluvit o paradoxu, který se objevil na webových stránkách jedné z firem kdysi slavného železničního impéria bratrů Šuškových. Wagon Lostr se totiž veřejně chlubí certifikací, která umožňuje provádět opravy na vozech ČD Cargo. Šuškovi jsou přitom už od roku 2019 na black listu velmi nespolehlivých společností, se kterými největší český nákladní dopravce nespolupracuje. Odborníci oslovení redakcí RAILTARGET se navíc shodují, že takové jednání naplňuje znaky nekalé soutěže.

Redakce RAILTARGET upozornila na to, že na webových stránkách společnosti Wagon Lostr se v sekci certifikáty s podtitulem normy kvality a standardy výroby a oprav železničních nákladních vozů objevuje mimo jiné Osvědčení o technické způsobilosti ČD Cargo. Toto osvědčení vydávají pro svou dceřinou společnost České dráhy a společnosti, které jím disponují mohou vozy národního nákladního dopravce opravovat.

Společnost Wagon Lostr tak na svých stránkách uvádí mylné údaje, které mohou budit dojem falešné reference od národního nákladního dopravce, a navíc naplňují znaky nekalé soutěže. To, že společnosti Wagon Lostr nebylo ze strany ČD vystaveno žádné osvědčení potvrdilo redakci tiskové oddělení ČD: „Společnost Wagon Lostr osvědčení o způsobilosti dodavatele ČD, respektive pro skupinu ČD, nemá. Žádné osvědčení nebylo ze strany ČD vystaveno“.

Vztahy mezi podnikateli Šuškovými a společností ČD Cargo jsou ale více než napjaté. Po dlouhých sporech v oblasti kvality oprav i termínů dodání byla v roce 2019 společnost Rail Invest bratrů Šuškových umístěna na seznam velmi nespolehlivých dodavatelů, tzv. black list. Jak jsme Vás informovali zde.  Co to ale v praxi znamená? Zákon o veřejných zakázkách takový umožňuje státním společnostem, aby takový seznam vytvořily vyhnuly se tak možným budoucím problémům. Tento postup společnosti ČD Cargo schvaloval i bývalý ministr dopravy Havlíček (ANO).

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace